fbpx

Moja historia

JAK ZNALAZłem się w tym miejscu?

Rozdziały mojego życia,
w gigantycznym skrócie:

#1 DZIECIĘCA POCZĄTKI w TVP
Lut
2000
“Marek jest taki energiczny i pozytywny” – powiedziała Kinga Gluma, redaktor telewizyjny w czasie wizyty w budynku telewizji. Miałem 11 lat. Tak zaczęła się moja roczna przygoda z prowadzeniem cotygodniowego, 10-minutowego programu Teletransmisja emitowanego zaraz przed sobotnią Panoramą. Pierwsze doświadczenie z kamerą wspominam świetnie 🙂
#2 "MAMO, PROSZĘ..." SPRZEDAŻ TELEFONÓW
Zrzut ekranu 2020-06-3 o 15.53.34

Miałem 14 lat. Zgodnie z zasadami na allegro nie mogłem jeszcze sprzedawać. Poprosiłem mamę żeby założyła konto na siebie. Szybka matematyka. Na allegro ktoś sprzedaje telefon X za 350zł, a ktoś inny (tam gdzie jest ładny opis) kupuje za 450zł. Zacząłem handlować telefonami. Kupowałem po dobrej cenie, robiłem ładną aukcje, sprzedawałem drożej. Moja pierwsze przedsiębiorcze aktywności. To były czasy kiedy rodzice o 4 nad ranem wyciągali mnie z piwnicy gdzie stał komputer odciągając od programowania w Delphi.

#3 NOCNY MAREK, SPRZEDAŻ PIECZAREK
SONY DSC

Okazało się, że sprzedaż telefonów nie jest tak dochodowa. Mój tata sprzedaje pieczarki. Umówiłem się z nim na hurtową cenę kupna i brałem pieczarki w komis na noc. Mój kolega prowadził Golfa III (nie miałem jeszcze prawa jazdy) i jechaliśmy na Gildie Rolniczą na Franowie. Tam od 23 do 5 rano sprzedawałem pieczarki. Jak widać na zdjęciu, wszyscy mieli różne warzywa. Ja tylko pieczarki 😀 To co zostało mogłem odwieźć do chłodni taty, a on sprzedawał je dalej po cenie hurtowej. Wtedy pierwszy raz zarobiłem jednej nocy 1000zł.

#4 WOW, ALE LOGO...
89824546_1081221778901750_8940623469196869632_o

Miałem 18 lat. Coraz głębiej zaczęła mnie interesować grafika komputerowa. Fascynował mnie branding. Obserwowałem logo tworzone przez amerykańskich grafików (na logopond.com) i byłem zdumiony jak tak prosta grafika może przedstawiać skomplikowany pomysł. To sztuka. Zacząłem sam projektować. Traktowałem to jako hobby.

#5 LICZĘ NA PORTAL MATURALNY...

Moje pierwsze podejście do prawdziwej firmy. Miałem 18 lat. Bardziej niż nauką w liceum interesowali mnie ludzie w ciągu dnia i projektowanie nocą. Wymyśliłem, że stworzymy portal do przygotowania się do matury z matematyki (nieistniejąca już matoora.pl). Po lewej widzisz wywiady które przeprowadzono z nami właśnie w temacie tego serwisu. Pomysł świetny, ponadczasowy. Jednak realizacja marna. Brak wiedzy o biznesie błyskawicznie dał o sobie znać.

#6 STUDIA w ANGLII
333704_2323915066010_5352547_o

Znalazłem! Miałem 18 lat. Szukałem w europie kierunku studiów, które byłyby połączeniem grafiki, programowania i biznesu. Udało się znaleźć taki w UK na Northumbria University. Studiowałem tam Interactive Media Design i skończyłem te studia jako Bachelor of Arts (with honours). Świetnie doświadczenie otwierające głowę, przede wszystkim. 

#7 FIRMA w ANGLII
Zrzut ekranu 2020-06-3 o 16.06.56

Otworzyłem w Anglii pierwszą firmę. Nazywała się nucastle. Zajmowała się projektowaniem graficznym. Wtedy zrozumiałem czym jest sprzedaż. Język korzyści, kontakt z klientem. Pracowałem w tej firmie na każdym stanowisku; grafika, księgowego, marketingowca, sprzedawcy. Jak na 20 latka nagłe obroty w wysokości 20 tys. złotych to super kwota. Zacząłem pracować od 6:30 do 23:00. 

#8 Mała firma, Wrocław
466696_4968789906228_2019765977_o

Skończyłem studia i zamiast wrócić do Poznania zamieszkałem we Wrocławiu. Zacząłem medytować żeby poprawić swoją produktywność. Wtedy zrozumiałem jaka jest różnica między jednoosobową działalnością gospodarczą, a organizacją. Brakowało mi sił. Wtedy dostrzegłem szansę.. W międzyczasie zostałem laureatem konkursu w którym brało ponad 8000 osób – Pomysł na firmę -organizowany przez Raiffeisen Bank Polska.

#9 PRAWO W E-COMMERCE, CLAUZULA.pl

..Tą szansą były Klauzule niedozwolone i złośliwe kancelarie pozywające właścicieli e-commerców. Wsiadłem na swojego białego rumaka i popędziłem im pomóc. Wiedziałem, że ktoś musi im pomóc. Założyłem nieistniejącą już Clauzula.pl. Zatrudniłem prawniczkę i jedną osobę, która dzwoniła do właścicieli e-commerców z bezpłatnym audytem ich regulaminu. Już drugiego miesiąca firma stała się rentowna. Świetny czas i realizacja. Byliśmy pierwszą w Polsce firmą zajmującą się prawem e-commerce. Wtedy nie doceniałem jeszcze oddanych sprawie ludzi.

#10 ...TO ZA MAło
Zrzut ekranu 2020-06-3 o 15.39.36
Cze
2013

Na fali sukcesu Clauzuli stwierdziłem, że rynek e-commerce to dla mnie za mało. Moje ego, po świetnych wynikach firmy wystrzeliło jak noworoczne fajerwerki. Myślałem, że umiem już wszystko i wypali każdy biznes.  Zabrałem się za tworzenie PRAVNA.pl. Okazało się, że jednak zaskoczyło mnie wiele więcej rzeczy po drodze niż mogłem sądzić. Nic nie było tak proste jak się wydawało, a sukces Clauzuli to było szczęście początkującego. Dzisiaj to widzę. Jednak praca nad PRAVNA.pl dała mi ogromne zasoby wiedzy. W 2018 zaczęliśmy rozwijać OWN-R.com czyli zagraniczny odpowiednik polskiej Pravnej. Bardziej zautomatyzowany i nowoczesny. 

#11 ROZWÓJ, ROZWÓJ, ROZWÓJ
15540860_1274950312569675_2131639705399561066_o

W tym okresie działo się bardzo wiele. PRAVNA połączyła się z Clauzula.pl. Zostaliśmy w międzyczasie laureatem konkursu Huge Thing w Warszawie. Przede wszystkim był to okres wytężonej pracy nad marką PRAVNA.pl. Zdobyliśmy ponad 1700 klientów. Zaczęliśmy jeździć po Polsce i nagrywać wideo-referencje z niektórymi z nich (https://www.pravna.pl/klienci). Zmieniliśmy też biuro. Obecnie jesteśmy na Starym Rynku w Poznaniu, a jeszcze w 2020 znów zmieniamy na większe. 

#12 START TEJ STRONY
22791872_1575240915873945_3766467290515440534_o
Kwi
2020

Czuję, że mogę podzielić się z innymi tą wiedzą, którą zdobywałem ostatnie lata. Przemawiając do ludzi wśród z nich znajdą się tacy z którymi będę współpracować za kolejne 5 lat. Dlatego powstała ta strona. Korzystaj i rośnij. Mam nadzieję, że przyczynię się do Twojego sukcesu. Jak tak się stanie to proszę Cię o jedno.. napisz mi e-maila i poinformuj, że się udało 🙂 Trzymam kciuki!

marek-wyszparowany

Zapisz się na bezpłatny webinar:

Jak stworzyć kancelarię generującą od 20,000 do 100,000 złotych miesięcznie

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego dzielisz się wiedzą? tajnikami?

Myślę, że to jest z najbardziej wartościowych rzeczy które mogę zrobić. Jesteś w stanie wywrzeć wpływ na większą ilość osób przygotowując treści tylko raz.

Dlaczego mówisz transparentnie o wszystkim?

Myślę, że mój biznes jest już na etapie który ciężko dogonić. O wiele łatwiej z nami współpracować, albo się do nas przyłączyć 🙂 Dlatego mogę mówić o tym co spotkało mnie po drodze bo ty na tym bardzo skorzystasz

Czy występujesz na konferencjach?

Oczywiście, jeżeli ma to jakiś cel. Poznanie ludzi, zmiana myślenia, dostarczenie wiedzy. Szkoda mi czasu na bezproduktywne podróże jeżeli konferencja jest mało istotna, albo nie ma tam zmotywowanej grupy osób dla których moja wiedza jest cenna.

Jaki cel ma ta strona?

Przede wszystkim raz, a dobrze chce przekazać wiedzę. Na mojej drodze doświadczyłem wielu ‘specjalistów’ których doświadczenie ograniczało się do sprzedaży usługi. Wiedza praktyka jest nieoceniona. Sam szukam takich którzy pomogą mi w rozwoju. A z drugiej strony wiem, że to tutaj na przestrzeni czasu znajdą się osoby z którymi będę współpracować przy innych projektach. Rozpalać ich ogniska.

Co planujesz w przyszłości?

Miałem kiedyś warsztat Gallupa z Jolantą Piątkowską. Zapytała mnie jak widzę swoją przyszłość. Po latach znam swoje mocne strony. Dzisiaj odpowiadam metaforą. Chce rozpalać biznesowe ogniska przy których grzeją się ludzie. Ale moim zadaniem jest ich rozpalanie, a nie dorzucanie do ognia.

Jak można się z Tobą skontaktować?

Wystarczy napisać do mnie e-mail na czesc@marekczyzewski.pl i opisać powód wysłania wiadomości. Na pewno odpisze 🙂